region chrzanowski

GMINA CHRZANÓW

Miejscowości: 

CHRZANÓW

- miasto w którym znajduje się siedziba władzi gminy i powiatu chrzanowskiego.

- przez miasto przepływa rzeka Chechło, która jest lewym dopływem Wisły.

- osiedla w mieście: 

Borowiec

- osiedle, które dzieli na dwie części rzeka Chechło, płynąca na południe. Wschodnia część osiedla jest typową wsią, w której znajdują się domy jednorodzinne usytuowane wzdłuż drogi, a także Kopalnia Dolomitu ''Żelatowa''. W zachodniej częśći osiedla znajdują się Zakłady Mleczarskie, Przetwórnia, Zakłady Mięsne i Chłodnia.

Kąty = Kąty Chrzanowskie

- osiedle miasta Chrzanowa. dawniej Kąty były podchrzanowską wsią, która została potem dołączona do Chrzanowa jako jego osiedle. Na terenie osiedla znajduje się Parafia Miłosierdzia Bożego, market Biedronka i inne  przedsiębiorstwa przemysłowe. Leśna część osiedla zwana jest Lasem Kąckim, gdzie jest osada Groble, w skład której wchodzą stawy wędkarskie. Przez Kąty biegnie Kanał Matylda.

Kościelec

- charakteryzuje się wyłącznie zabudową jednorodzinnych domów. Wyróżnia się dwie częśći/osiedla: Wrzosowe i Chechlana. Na terenie Kościelca znajduje się Szpital Powiatowy, Szkoła Podstawowa, a także Kościół Parafialny Św. Jana Chrzciciela, a obok park dworski.

Osiedle Młodości = Osiedle Południe

- Na terenie osiedla znajduje się Parafia Świętej Rodziny, Kryty Basen, Szkoła Podstawowa, biblioteka i inne placówki publiczne.

Osiedle Niepodległości = Trzebińska

- na terenie osiedla znajduje sie dworzec nieistniejącego już PKS-u Chrzanów z którego jeżdżą prywatni przewoźnicy do Krakowa, Olkusza, Wadowic i innych miejscowości znajdujących się poza, jak i w powiecie chrzanowskim, Szkoła Podstawowa i Liceum, Centrum Handlowe MAX, a także supermarket Tesco.

   Osiedle Północ-Tysiąclecie

- jedno z najbardziej zaludnionych osiedli Chrzanowa,  dominują tu bloki wielorodzinne. Na terenie osiedla znajduje się Parafia MB Różańcowej. Budowa osiedla zaczęła się w latach 60. XX w. 

Rospontowa

- obejmuje trzy mniejsze części osiedla: Kolonia Rospontowa, Kolonia Fabryczna, zwana Fablokiem (od pierwszej fabryki lokomotyw w Polsce znajdujących się właśnie w tym miejscu) oraz Kolonia Leśna. Na terenie osiedla znajdują się domy z zabudową jednorodzinną, a także bloki mieszkalne. Nazwa osiedla upamiętnia Biskupa Krakowskiego Stanisława Rosponda żyjącego w latach 1877 - 1958 r. 

Stara Huta

- obejmuje także mniejsze części osiedla zwane: Kopanina i Kroczymiech, w którym znajduje się wiele zakładów pracy, a także ocynkownia ogniowa. Stara Huta swoją nazwę zawdzięcza hucie w której przetapiano rudy żelaza, wydobywane w pobliskiej wsi Balin. Po wyczerpaniu złóż rudy, w miejscu huty powstała gorzelnia.

Stella

- osiedle tworzy kolonia bloków mieszkalnych, która została wybudowana dla Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, które powstały w mieście w 1928 roku.  Stelle otaczają lasy, od południa osiedle graniczy z wsią Pogorzyce.

Śródmieście

- najstarsza i zabytkowa część Chrzanowa, przez innych mieszkańców osiedli nazywana jako ''miasto''.  Na jej obszarze znajdują się siedziby prawie wszystkich chrzanowskich urzędów  i instytucji szczebla gminnego i powiatowego, a także Sąd Rejonowy, wiele sklepów i punktów gastronomicznych, dom kultury, park miejski a także muzea.

BALIN

- sołectwo, wieś przez którą przebiega linia kolejowa nr 133, znajduje się tu także przystanek osobowy Balin.

- części wsi: 

Balin Duży

Balin Mały

Ugory

Ratki

Okradziejówka

OKRADZIEJÓWKA

- sołectwo, przysiółek wsi Balin

- znajduje się w Rowie Balińskim, pomiędzy wzniesieniami Pańską Górą, Górą Chrzanowską i Górą Wilkoszyńską, sołectwo jest otoczone ze wszystkich stron łąkami.

LUSZOWICE

 - sołectwo, najstarsza wieś powiatu chrzanowskiego.

- na terenie Luszowic powstała w XIII wieku pierwsza osada górnicza w okolicy, w późniejszym czasie nazwana Górami Luszowskimi, które aktualnie należą do miasta Trzebinia.

- części wsi:

Brzezinki

Dąbrowa

Dębina

Duże Piaski

Małe Piaski

Osnowa

Sadowie

Skotnica

PŁAZA

 - sołectwo, we wsi znajdują się Zakłady Wapiennicze z zabytkowym piecem kręgowym, piecem wapienniczym typu ''Hoffman'' do wypalania wapna.

- części wsi:

Kaniowizna

Kolonia Działki

Płaza-Wapiennik

Podgórze

Podlas

Skotnica

Simota

Syberia

Starzyny

POGORZYCE

- sołectwo, w którym znajduje się wiele zabytkowych kapliczek i kościół, szkoła podstawowa.

- na terenie wsi znajdują się lasy bukowo-olchowe oraz mieszane, a także wąwozy lessowe.

- części wsi:

Źrebce

Stoki

Góry

ŹREBCE

- sołectwo, część wsi Pogorzyce.

- przez Źrebce przechodzi nieczynna linia kolejowa, a także szlaki rowerowe.

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl